DSC_6593

Pumptrack na Hradištku

Hradištko je naše domovská obec a když jsme zjistili, že v zastupitelstvu uvažují o stavbě asfaltového pumptracku, nabídli jsme obci naše služby. Zdarma. Nákup materiálu byl financován částečně z veřejné sbírky a částečně z rozpočtu obce. Díky tomu jsme měli volnou ruku při návrhu i realizaci, mohli si vyzkoušet postupy, které běžně nepoužíváme. Vznikl poměrně unikátní pumptrack s rozjezdem, lavicemi a nočním osvětlením. Hradištský pumptrack máme dodnes ve správě.

Shrnutí stavby

  • Návrh i realizace v naší režii
  • 640 m² asfaltované plochy
  • Pumptrack má prvky, které lze snadno projet, proskákat nebo projet po zadním kole
  • Unikátní prvky, jako rozjezdová věž, či některé překážky přímo v pumptracku
  • Řada tří skoků – lavic, ze kterých je možné jízdu napojit do pumptracku
  • Osvětlení pumptracku a lavic umožňující jízdu za tmy
  • Součástí byla i stavba dřevěné minirampy
Kdyby pumptrack na Hradištku nevznikl, nikdy bych neměl tak natrénováno abych vyhrál Mistrovství republiky.
– Jiří Weiner, juniorský bmx závodník
_DSC5617

Návrh a realizace

Hradištský pumptrack má velmi specifické překážky. Původně jsme jej navrhovali pouze pro jízdní kola. Má vysoké boule, ostřejší tvary a průjezd na koloběžce je tak velmi náročný. To platí i pro dětská kola a odrážedla. Zjistili jsme zde ale, že těžký pumptrack s dobře vytvořenými tvary překážek, je velkou výzvou a o to větší zábavou i pro malé děti a jezdce na koloběžkách.

Rozjezdová věž umožňuje trénink v bikrosovém stylu (a skutečně tu trénuje mladý vítěz mistrovství republiky v pumptracku) nebo pohodové získání rychlosti na lavice. Pumptrack má ale i smyčku umožňující klasickou jízdu do kola získáváním energie z pohybu jezdce na kole, podobně jako na houpačce.

Pro velké vytížení jsme přidali i skateboardovou minirampu ze dřeva a trénink ve večerních hodinách, zvlášť v zimě, umožňuje osvětlení pumptracku.

DSC_6605 DSC_6593 DSC_6625 DSC_6662 _DSC5617 DSC_6736 DSC_6672 _DSC5563